Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

poniedziałek, 29 lipca 2013

Praca jako freelancer

Freelancer to osoba, która nie pracuje w oparciu o umowę o pracę, lecz realizuje różne projekty na zlecenie. Freelancerami są głównie osoby specjalizujące się w dziedzinach związanych z pracą twórczą, np.: artyści, copywriterzy, doradcy, dziennikarze, fotografowie, graficy, marketingowcy, programiści, projektanci, tłumacze, webmasterzy, itd.


Freelancer sam musi poszukać sobie klientów (zleceń), a konkurencja na tym polu jest olbrzymia. Głównym sposobem żeby się wyróżnić i przekonać do siebie potencjalnych klientów jest posiadanie ciekawego portfolia, czyli zbioru zrealizowanych projektów (prac). Portfolio wiele mówi o doświadczeniu, posiadanej wiedzy i umiejętnościach, jest taką prezentacją dokonań danej osoby.

Gdzie można poszukać zleceń? W sieci znajdziemy wiele serwisów z pojedynczymi zleceniami:

Ofert można także poszukać w serwisach społecznościowych, jak np: GoldenLine czy  Profeo.

Z powyższej listy największym i najbardziej popularnym tego typu serwisem w Polsce jest portal zlecenia.przez.net. Posiada on formułę podobną do aukcji. Zleceniodawca wystawia ofertę zlecenia, a poszczególni wykonawcy „licytują się”, w jakiej cenie wykonają dane zlecenie. Różnica w porównaniu do aukcji jest taka, że w przypadku aukcji wygrywa ten co zaoferuje największą kwotę, a tutaj analogicznie nie zawsze wygrywa ten co oferuje najmniej. W ostateczności to zleceniodawca decyduje komu powierzyć wykonanie zlecenia. Oprócz ceny, może brać pod uwagę także doświadczenie i wiedzę.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz