Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

poniedziałek, 12 listopada 2012

Co dołączyć do CV?


Wysyłając aplikacje na wymarzone stanowisko często dołącza się dodatkowe załączniki: referencje, portfolio, certyfikaty i inne. Reguła jest taka, że najczęściej posyła się tylko to co pracodawca wymaga w ogłoszeniu. Przykładowo: jeśli w ogłoszeniu prosi o przesłanie CV, to wysyłamy CV. Natomiast jeśli pracodawca chce CV+zdjęcie+list motywacyjny to wysyłamy wszystkie wymagane dokumenty. Nie ma w tym nic odkrywczego, ale...


Kiedy pochwalić się referencjami?

Tutaj są różne szkoły. Jedni wysyłają wraz z CV i listem motywacyjnym. Nawet wtedy, gdy pracodawca nie pisze nic o referencjach w ogłoszeniu. Oczywiście robi się to, by spróbować się jakoś wyróżnić wśród setek nadesłanych CV. W tym przypadku obowiązują także pewne zasady:
  • nie należy przesyłać referencji zbyt starych lub zbyt nowych,
  • nie wysyłamy więcej niż 3,
  • wysyłamy tylko te najbardziej związane z danym stanowiskiem.
Jest też inny sposób, chyba najbardziej powszechny. Mianowicie, jeżeli mamy referencje od byłego lub obecnego pracodawcy to najlepiej jest w CV dołączyć zdanie: „Referencje dostępne na życzenie”. Wtedy pokazujemy pracodawcy referencje gdy o nie zapyta.

Możemy też w CV zrobić osobną rubrykę: „Referencje”. Wpisujemy do niej: Imię i Nazwisko osoby, która nam referencji udzieli, nazwa firmy w której pracuje i jej stanowisko oraz numer telefonu.

Referencje można także przynieść na rozmowę kwalifikacyjną.


Co z certyfikatami?

Nie musimy przesyłać certyfikatów jako załączników. Wystarczy, że w CV o nich napiszemy, np. w rubryce: „Kursy/szkolenia”, „Umiejętności” lub „Dodatkowe informacje”.


Kiedy portfolio?

Portfolio jest niezbędnym elementem aplikacji w niektórych zawodach: webmaster, programista, architekt, grafik, artysta, projektant, copywriter. Portfolio może być dołączone w osobnym pliku do CV i listu motywacyjnego lub jako adres do strony www.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz