Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

piątek, 14 września 2012

Gdzie szukać pracy w Internecie?

Some rights reserved by ilamont.com  (CC BY 2.0)
Internet jest bardzo popularnym źródłem w poszukiwaniu informacji. Znajdziemy tam również bardzo dużo ogłoszeń o pracę. Trzeba tylko wiedzieć jak i gdzie ich szukać.

Pierwszym źródłem są strony internetowe Powiatowych Urzędów Pracy (PUP). Urzędy coraz częściej zamieszczają w Internecie trafiające do nich oferty pracodawców. W praktyce prawie każdy urząd posiada swoją stronę www i dosyć łatwo je wyszukać. Można także skorzystać z wyszukiwarki na stronie Publicznej Służby Zatrudnienia:Znajduje się tam Centralna Baza Ofert Pracy, w której znajdziemy wszystkie oferty pracy zgłoszone do PUP-ów. 

Kolejnym źródłem informacji są specjalistyczne portale pracy. Znajdziemy tam nie tylko ogłoszenia, ale także wiele artykułów i informacji poruszających tematykę poszukiwania pracy, rozwoju osobistego, planowania swojej kariery, aktualności z rynku pracy, itd. Do najpopularniejszych portali tego typu należą: 

            www.pracuj.pl/
            www.infopraca.pl/
            www.praca.pl/
            www.kariera.pl/
            gazetapraca.pl/

Dalej mamy tzw. multiwyszukiwarki, czyli strony, na których można znaleźć ogłoszenia o pracę pochodzące z innych serwisów. Dzięki temu nie musimy wchodzić na wiele stron www z osobna, lecz w jednym miejscu można przejrzeć wszystkie ich oferty za jednym razem. Moim zdaniem najlepsze z nich to:

            pl.jobrapido.com
            jooble.com.pl
            www.careerjet.pl
            praca.money.pl/
            praca.trovit.pl
            pl.indeed.com/
            www.gowork.pl

Następnie możemy przeglądać oferty pracy zamieszczane na serwisach ogłoszeniowych. W sieci jest kilka dużych, ogólnokrajowych serwisów np.:

            tablica.pl
            gumtree.pl
            olx.pl
            praca.gratka.pl

Istnieją również setki małych lokalnych serwisów ogłoszeniowych. Czasem nawet lokalne portale internetowe posiadają specjalne działy (podstrony) ogłoszeniowe gdzie użytkownicy mogą zamieszczać swoje ogłoszenia. Nie będę podawał wszystkich tych serwisów lokalnych, bo byłoby to trudne. Poza tym każdy sam jest w stanie je wyszukać w Google wpisując np.: „praca miejscowość” czy „oferty pracy miejscowość” (jako „miejscowość” należy wpisać oczywiście nazwę swojego miasta, lub najbliższego miasta). Przykładowo ja bardzo wiele ofert pracy znajduję w dziale oferty pracy na portalu raciborz-info.pl  

Myślę, że tematu tak do końca nie da się wyczerpać, bo miejsc gdzie można znaleźć oferty pracy jest naprawdę dużo. Przykładowo są jeszcze:
  • Strony internetowe Agencji Pracy Tymczasowej
  • Strony www Agencji doradztwa personalnego
  • Serwisy specjalistyczne dla osób poszukujących pracy w konkretnych zawodach, np.:
                 www.strefa-hostess.pl  - hostessa
                 www.przedstawiciele.pl  - praca w działach sprzedaży
                 ogloszenia.kprm.gov.pl/pls/serwis/app.testsearch?p_flag=on – urzędnicy
  • Strony internetowe dużych firm posiadają często zakładkę/podstronę „kariera” z ofertami pracy
  • Serwisy społecznościowe np.: www.goldenline.pl
  • Specjalistyczne fora internetowe z działami „ogłoszenia” i „oferty pracy”
  • Portale z pojedynczymi zleceniami, np. oferia.pl , czy www.zlecenia.przez.net
Zawsze mamy także Google i umiejętność myślenia, więc łatwo wyszukamy więcej tego typu stron.
3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dodałabym do tej listy również www.jober.pl

Magda pisze...

A ja z kolei proponuję szukanie pracy na stronach pracodawców a nie w serwisach typu infopraca, randstad itp .Sama znalazłam pracę w Nobilon właśnie za pomoca ich strony - nie wiem czy to przypadek czy jak ale szybko oddzwonili. Z innych portali rzadko się oddzywali. Jestem zadowolona z pracy ale niestety niedługo z uwagi na przeprowadzkę znów będę czegoś szukać i będe robić tak jak poprzednio - odwiedzać strony pracodawców

Anonimowy pisze...

Chcecie znaleźć dobre miejsce pracy? Polecam wam firmę Dussmann, pieniądze są zawsze na czas i zapewniają komfortowe warunki pracy.

Prześlij komentarz