Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

piątek, 3 sierpnia 2012

Wysyłanie CV

Iconscollection - Mail by Simon Adriaensen, on Flickr (CC BY-ND 2.0)

 Jak wysłać CV?


Gdy już udało nam się znaleźć interesujące ogłoszenie o pracę, np.: za pośrednictwem Internetu, prasy, Urzędu Pracy, itd. Możemy nasze CV zanieść osobiście do pracodawcy lub w prostszy sposób wysłać pocztą elektroniczną. Większość ofert pracy znalezionych w Internecie będzie wymagała tylko takiej formy.

Analiza nadesłanych CV jest pierwszym etapem w rekrutacji. Pracodawcy coraz częściej wymagają wypełnienia specjalnych formularzy (przycisk „Aplikuj”), które na wstępie już przesiewają kandydatów, np. poprzez sprawdzenie kryteriów: doświadczenie, posiadane certyfikaty, książeczka sanepid, prawo jazdy, dyspozycyjność itd. W takich formularzach CV i List motywacyjny dodaje się jako załącznik. Nie trzeba z reguły nic pisać. Chociaż często jest pole na kilka słów lub „tekst do pracodawcy”, wtedy wypadałoby coś dodać od siebie.Treść wiadomości


Inaczej gdy wysyłamy aplikacje poprze e-mail. Tutaj już koniecznie trzeba coś napisać. Wysłanie pustego e-maila z samymi załącznikami nie jest dobrze widziane. Nie musi być to jakiś wyszukany tekst. Wystarczy w 2-3 zdaniach napisać cel wysłania e-maila. Niektórzy radzą by napisać również kilka zdań o posiadanych predyspozycjach. Ja osobiście uważam, że do tego służy list motywacyjny i te rzeczy w treści e-maila można pominąć. Jak powinna wyglądać taka treść pokazują poniższe przykłady.

PRZYKŁADY

(1.)
„Szanowni Państwo

W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w ………… z dnia ……….., chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko………….. . W załączeniu przesyłam CV i List motywacyjny.

Z poważaniem
Jan Kowalski”

(2.)
„Szanowni Państwo,

Na stronie …………… znalazłem ogłoszenie dot. rekrutacji na ………………... Jestem zainteresowany podjęciem tego typu pracy i spełniam większość ze stawianych wymogów: ………………………………………………………………………………., pozwalam sobie odpowiedzieć na Państwa ofertę. W plikach załączam mój życiorys, list motywacyjny i fotografię. Jeśli uznają Państwo, iż mogę być dobrym kandydatem na oferowane stanowisko, proszę o kontakt e-mailem na niniejszy adres lub telefoniczny pod numerem …………………

Z wyrazami szacunku,
Jan Kowalski”Tytuł e-maila


Tytuł e-maila powinien jasno określać cel jego wysłania, stanowisko na jakie się staramy, oraz obowiązkowo numer referencyjny (jeśli jest podany w innym przypadku można podać np. miejsce pracy).

PRZYKŁADY

(1.)
„Dotyczy rekrutacji na stanowisko: ………………. (nr ref:………..).”

(2.)
„Aplikacja na stanowisko: ………………………. Nr ref ……………..”

(3.)
„Nazwa stanowiska (nr ref).”


Załączniki


CV i list motywacyjny zapisujemy w popularnych formatach – jako pliki Word lub PDF. Warto też je podpisać własnym imieniem i nazwiskiem np.:

Jan_kowalski_cv.doc, Jan_kowalski_list_motywacyjny.doc

lub

CV (Jan kowalski).doc , list motywacyjny(Jan kowalski).doc


Uwagi końcowe:


  • Aplikacje wysyłajmy z naszych oficjalnych e-maili. NIE: buziaczek113@ddddd.pl, TAK: Jan.kowalski@iiiiiiiiiiii.pl  
  • Nie rozsyłajmy jednego e-maila do wielu pracodawców jednocześnie9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dzięki za pomoc :)

netcarsa pisze...

Cieszę się, że porady i wskazówki z mojego bloga są pomocne. Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniu wymarzonej pracy. Pozdrawiam :)

Anonimowy pisze...

Trafiłem tutaj dosyć przypadkowo, poszukując treści maila, jaki sformułować do pracodawcy - tak, aby nie był on zwykłą sztampą, powielaniem dziesiątków wzorów i choć większość napisanych w tym artykule rzeczy była dla mnie w zasadzie oczywista to i tak dziękuję ten, jakże pożyteczny artykuł, a przede wszystkim za chęci i włożony w to swój czas. Serdecznie dziękuję za cenne rady i pomoc :-). Pozdrawiam serdecznie :-).

Anonimowy pisze...

Mam pytanko. CW wysyłać ze zdjęciem? Chodzi mi o tym, czy zdjęcie ma być oddzielnym załącznikiem?

netcarsa pisze...

Nie wysyła się zdjęcia jako osobny plik. Zdjęcie wkleja się bezpośrednio w CV, na samej górze obok danych kontaktowych.

Anonimowy pisze...

A co wpisać w teści maila, jak wysyłam nie na konkretne ogłoszenie, tylko od tak?

netcarsa pisze...

W treści możesz napisać dlaczego chcesz pracować w tej firmie i na jakim stanowisku. Możesz w kilku zdaniach napisać o swoim doświadczeniu, predyspozycjach i motywacji. Jeżeli w danym momencie nie potrzebują akurat nowych pracowników, to zawsze jest jakaś szansa że Twoje CV zachowają i w razie czego skontaktują się z Tobą.

Anonimowy pisze...

Witam :)
Mam pytanie.Jak odpowiedzieć na ogłoszenie w sprawie o pracę,które zostało zamieszczone na facebooku? Z góry dziękuję

netcarsa pisze...

Możesz podobnie jak w pozostałych przypadkach, np.: "W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na Facebooku z dnia ... chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko ....". Ogłoszenie to ogłoszenie. Nie ma znaczenia miejsce jego publikacji.

Prześlij komentarz