Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

piątek, 17 sierpnia 2012

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


fot. www.stockvault.net - Author: Janaka Dharmasena, in Paper textures
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest poznanie kandydatów. Rozmowa pozwala zebrać dodatkowe informacje na ich temat i ocenić posiadane kompetencje. Służy także do sprawdzenia informacji zawartych w CV. Ogólnie można powiedzieć, że służy pracodawcy do odpowiedzi na pytanie: który z kandydatów najlepiej nadaje się na dane stanowisko?  Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się przygotować. Pomoże nam to dobrze wypaść przed rekruterem. 

Najważniejsze elementy naszych przygotowań to:

1. Zebrać wiadomości na temat firmy i stanowiska, na które aplikujemy: czym firma się zajmuje? W jakiej branży działa? Kim są jej klienci? Opinie na temat firmy?

2. Przeanalizować wysłane CV i list motywacyjny. Na rozmowach kwalifikacyjnych bardzo dużo pytań dotyczy tego co napisaliśmy w CV

3. Poukładać i przemyśleć wszystkie najważniejsze informacje na swój temat: wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, nasze mocne strony, osiągnięcia, sukcesy i porażki, itd. 


Przydatne uwagi:
  • Na rozmowę możemy zabrać ze sobą dokumenty aplikacyjne, certyfikaty i referencje. Chociaż nie zawsze będą potrzebne, warto mieć je pod ręką.  
  • Pamiętaj o punktualności. Zarówno spóźnienie się, jak i przyjście bardzo wcześniej jest źle widziane i przekreśla nas już na samym początku. Wystarczy być 5-10 minut przed czasem.
  • Nie zapomnij z kim byłeś umówiony.
  • Pamiętaj by odpowiednio się ubrać i zadbać o swój wygląd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz