Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

sobota, 25 sierpnia 2012

10 najczęstszych błędów w listach motywacyjnych


fot:www.stockvault.net - author: Janaka Dharmasena → in Electronics
Niedawno pisałem na temat 10 najczęstszych błędów w CV, teraz przyszła pora na prześwietlenie listów motywacyjnych i wybranie najczęściej pojawiających się w nich błędów.

List motywacyjny traktowany jest jako dodatkowy papierek dołączany do CV. Pojawiają się także opinie, że dla pracodawcy CV jest ważniejszy niż list motywacyjny i niewielu pracodawców go czyta. Okazuje się, że częściowo jest to prawda, bo większość pracodawców wymaga przesłania jedynie CV, bez listów motywacyjnych. 


Tego typu opinie i poglądy panujące wśród poszukujących pracy powodują, że kandydaci  rzadko przykładają się do pisania listów motywacyjnych. Przez to listy pisane są niestarannie, na szybko, z wieloma błędami. Oto najczęstsze z nich:


1.      Gotowy szablon

W Internecie można znaleźć wiele wzorów listów motywacyjnych i wiele kandydatów ściąga gotowe teksty zmieniając jedynie dane kontaktowe i stanowisko. Niektórzy starają się trochę bardziej i próbują napisać coś od siebie, dołączając z gotowców tylko kilka całych zdań i zwrotów. Niby wszystko OK, ale skąd pewność czy inny kandydat pisząc swój list motywacyjny nie korzystał z tych samych szablonów i wzorów co my. Źle świadczy o nas jeśli sami nie potrafimy napisać kilka zdań od siebie. 


2.      Błędy ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne

List motywacyjny powinien być przygotowany starannie. Bez błędów ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych. Jeżeli mamy problem z pisaniem, korzystajmy z edytorów tekstów.


3.      Błędne dane kontaktowe lub ich brak

Pomyłka w nazwie firmy, adresie, przekręcone nazwisko osoby do której piszemy lub zupełny brak adresata listu motywacyjnego.  Brak podania własnych danych: imię, nazwisko, adres, telefon.


4.      Kopiowanie informacji z CV

List motywacyjny należy traktować jako rozwinięcie CV. Zamieszczajmy w nim dodatkowe informacje, a nie kopiujmy tego co już zostało zawarte w CV.


5.      Przechwalanie się bez konkretów 

Często w listach motywacyjnych kandydaci zachwalają swoje zalety różnymi przymiotnikami, np.: pracowity, ambitny, odporny na stres, kreatywny, zdyscyplinowany, itd. Skoro list służy do przedstawienia nas jako bardzo dobrego pracownika, to używanie takich sformułowań nie jest czymś złym. Pamiętajmy jednak by uzasadnić je konkretnymi przykładami z naszego życia zawodowego.


6.      Brak przedstawienia naszej motywacji

W liście nie powinno brakować zdania wyjaśniającego: dlaczego chcemy pracować właśnie w tej firmie?, dlaczego chcemy pracować  na tym konkretnym stanowisku?, dlaczego chcemy robić karierę w tej branży? 


7.      Zbytnia szczegółowość i podawanie informacji nieważnych

Pisanie o rzeczach nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy. Pisanie o rzeczach osobistych (np. rodzinie, dzieciach). Zbytnie rozpisywanie się  i niepotrzebne wdawanie się w szczegóły - list przekraczający jedną kartkę A4.


8.      Korzystanie z ozdobników

List motywacyjny powinien być napisany zwykłą czcionką, czarnym drukiem na białej kartce.


9.      Krytyka obecnego i byłego pracodawcy

 O innych piszemy (mówimy) dobrze, albo wcale i to tylko wtedy gdy zostaniemy o nich zapytani. 


10.   Przesyłanie załączników

Wysyłanie skanów świadectw szkolnych, certyfikatów, referencji, listów polecających, itd…
Na tym etapie nie przesyła się tego typów dokumentów. Możemy być o nie poproszeni w dalszym etapie rekrutacji, np. na rozmowę kwalifikacyjną.Mam nadzieję, że zebranie tych 10 najczęstszych błędów, pomoże wam w pisaniu dobrych listów motywacyjnych i przyczyni się do szybkiego znalezienia wymarzonej pracy ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz