Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

10 najczęstszych błędów w CV


fot:photobucket.com
Często zapominamy, że CV jest wizytówką prezentującą naszą osobę przyszłemu pracodawcy. Piszemy niestarannie, na szybko i bez należytego przemyślenia, popełniając przez to wiele błędów. Zebrałem dla was 10 najczęstszych błędów pojawiających się w CV.

1.      Niechlujstwo

CV bez odpowiedniej struktury wewnętrznej, czyli bez pogrupowania wiadomości w wydzielone bloki: edukacja, doświadczenie, umiejętności, itd. Występowanie różnego rodzaju błędów: interpunkcyjne, ortograficzne, stylistyczne oraz literówki.
2. Kłamstwo

Wiele kandydatów lubią koloryzować. Zwłaszcza w doświadczeniu opisując zakres obowiązków, w znajomości języków obcych czy zainteresowaniach. Nie warto kłamać w CV! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kłamstwo bardzo szybko udaje się wychwycić.

3. Nieprecyzyjne lub nieistotne informacje

Do nieprecyzyjnych informacji należą, np.: brak określenia stopnia znajomości języków obcych, niedokładne daty rozpoczęcia i zakończenia pracy (np.: podanie samych dat rocznych, bez miesięcy), niedokładne informacje o pracy i branży, brak zakresu naszych obowiązków. Najczęściej podawane informacje nieistotne to: opisywanie szczegółowo miejsc pracy nie mających znaczenia dla stanowiska o które się staramy, podawanie informacji rodzinnych (np.: imię żony, dzieci, rasa psa), informacje o ukończonej szkole podstawowej i gimnazjum (chyba, że ktoś zakończył swoją edukację na gimnazjum, wtedy taka informacja będzie istotna).  

4. Brak danych kontaktowych

Brak numeru telefonu lub e-mail.  

5. Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych

Bez tego jednego zdania pracodawca nie może skontaktować się z kandydatem. 

6. Załączniki

Wysyłanie załączników: referencji, skanów dyplomów i świadectw szkolnych. Nasza aplikacja powinna składać się z CV i listu motywacyjnego. Dodatkowe referencje można dołączyć jeśli rekruter o nie poprosi. 

7. Fotografia

Dołączanie do CV zdjęcia z wakacji czy imprezy. Jeśli wysyłamy już zdjęcie, to zadbajmy by było oficjalne. 

8. Objętość

Wielostronnicowe autobiografie nie są dobrze widziane. Zadbajmy by nasze CV zawierało tylko najważniejsze informacje, zmieszczone na jednej stronie A4.  

9. Brak numeru referencyjnego / nazwy stanowiska

W dużych firmach może toczyć się wiele rekrutacji jednocześnie, dlatego informacje o numerze referencyjnym są bardzo ważne.


10. Wysyłanie pustych maili

Wysyłanie pusty e-maili z samymi załącznikami. Temat o wysyłaniu CV był już poruszany na blogu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz