Blog o poszukiwaniu pracy i planowaniu kariery

czwartek, 26 lipca 2012

Jak napisać CV?


fot. flickr.com - Curriculum Vitae by the Italian voice, [Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)]
Curriculum Vitae oznacza bieg życia, lub przebieg życia. CV różni się od zwykłego życiorysu pisanego ręcznie głównie strukturą i formą. Zwykły życiorys powstaje najczęściej w formie eseju i przypomina krótką autobiografię. Dziś już rzadko spotykany, wymagany jest np. przy ubieganiu się do Policji. Natomiast w CV wszystkie fakty przedstawiamy w wydzielonych blokach tematycznych: dane personalne, wykształcenie, doświadczenie, preferencje osobiste (hobby, zainteresowania). 


Układ CV może być różny:
 • Układ chronologiczny: informacje o wykształceniu i przebiegu pracy podaje się w odwróconym porządku chronologicznym (jako pierwsze to co najświeższe). 
 • Układ celowy: wymienia się tylko te informacje, które są adekwatne do stanowiska na jakie się staramy - szkolenia, kursy, opis osiągnięć i predyspozycji. CV o takim układzie może być używane przez osoby o konkretnym celu zawodowym i bogatym doświadczeniu. 
 • Układ funkcjonalny: istotny jest opis kompetencji, osiągnięć, umiejętności przydatnych w branży. Najczęściej tego typu CV pisze się w celu: ukrycia przerwy w zatrudnieniu, ukrycia wykształcenia nieadekwatnego do stanowiska lub przez osoby chcące zatrudnić się w innej branży niż pracowały dotychczas.  
Najczęściej do pracodawcy wysyła się CV w układzie chronologicznym. Takie CV jest też najłatwiejsze do napisania.


Kilka przydatnych uwag


Idealnie jak CV zajmuje 1 stronę A4, a w przypadku bogatego doświadczenia max. 2 strony. Pamiętajmy również by na samym dole umieścić klauzule:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą; z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”

Bez tego zdania Twoje CV prawdopodobnie od razu trafi do kosza. Zalecane jest również by nie wysyłać jedno CV do wszystkich pracodawców, ale za każdym razem pisać nowe pod konkretne stanowisko.Dane osobowe


W tym miejscu powinny być podane:
 • Imię i Nazwisko
 • Adres zamieszkania
 • Telefon
 • e-mail
 • Data urodzenia
Adres e-mail powinien być poważny. Nie podawaj adresu typu: misiek24@....pl czy sloneczko111@.......pl. W tym miejscu możemy dołączyć również fotografię.


Wykształcenie


W porządku chronologicznym zaczynając od szkoły, którą się ukończyło jako ostatnią.
Informacje powinny być podane w następującej formie:
 • Data rozpoczęcia i ukończenia nauki (w przypadku gdy nadal się uczymy piszemy „obecnie” lub „nadal”).  
 • Pełna nazwa szkoły/uczelni i miejscowość w której się znajduje
 • Kierunek, specjalność, profil szkoły, tytuł jaki uzyskaliśmy
Nie wpisujemy szkoły podstawowej czy gimnazjum, lecz od razu zaczynamy od szkoły średniej (zawodowej). Możemy podać też tematykę pracy licencjackiej czy magisterskiej.


Doświadczenie


Doświadczenie zawodowe wymieniamy tak jak przy wykształceniu, zaczynając od ostatnio wykonywanej pracy:  
 • Daty rozpoczęcia i zakończenia pracy podajemy wraz z miesiącami. Jeżeli pracujemy nadal to z dopiskiem „obecnie” lub „nadal”
 • Pełna nazwa pracodawcy i miejscowość. W przypadku mało znanych firm należy jednym zdaniem napisać czym się firma zajmuje i/lub branżę w jakiej działa. 
 • Nazwa stanowiska i opis co należało do naszych obowiązków. Krótko w kilku punktach wymieniamy co robiliśmy. 
Jeżeli jesteś absolwentem i nie masz jeszcze doświadczenia to możesz wymienić praktyki, staże, wolontariaty oraz działalność w organizacjach studenckich.


Kursy i szkolenia


Ukończone kursy, szkolenia i certyfikaty, które są istotne z punktu widzenia stanowiska, na które się staramy. Punkt ten nie jest niezbędny. Informacje w nim zawarte możemy spokojnie napisać w punkcie „Umiejętności”. Punkt „Kursy i szkolenia” wydziela się najczęściej jak tych szkoleń przeszliśmy kilka , np.: 2-3 i więcej.


Umiejętności


 • Znajomość języków obcych oraz stopień ich znajomości, np.: początkujący, podstawowy i zaawansowany. Warto wspomnieć o kursach językowych i certyfikatach. 
 • Informacja na temat obsługi komputera. Można wymienić nazwy programów komputerowych oraz stopień zaawansowania
 • Prawo jazdy wraz z nazwą kategorii. Gdy staramy się o pracę kierowcy to można podać jak długo je posiadamy. 
 • Ukończone kursy, szkolenia i certyfikaty

Zainteresowania (hobby)


Nasze zainteresowania (hobby). Ten punkt również nie jest obowiązkowy. Możemy jednak w ten sposób wyróżnić się spośród innych kandydatów. Warto pisać konkrety, np.: nie „kino” lub „film”, ale „Twórczość Woody Allena”. 

Na koniec należy umieścić podaną już wcześniej klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.


Podobne wpisy:


1. Prosty wzór CV
2. Jak napisać CV funkcjonalne? + wzór CV funkcjonalnegoBrak komentarzy:

Prześlij komentarz